הערכה עצמית

הערכה עצמית היא הדעה הכללית שיש לאדם על עצמו. הערכה עצמית גבוהה אך מציאותית חיונית לבריאות הנפש ולאושרו של הפרט. חוויות הילדות של האדם מעצבות בדרך כלל את ההערכה העצמית שלו. להורים, למורים ולחברי ילדות יש השפעה חזקה על התפתחות ההערכה העצמית שלנו. הערכה עצמית נדונה לעיתים קרובות בהקשר להתפתחות הילד, אך גם מבוגרים צריכים גם לשמור על הערכה עצמית בריאה. בשורות הבאות נסביר מהי בדיוק הערכה עצמית, כיצד נוצרת ההערכה העצמית שלנו, מהי החשיבות של הערכה עצמית בריאה, וכיצד ניתן לשפר את ההערכה העצמית שלנו בעזרת כלים מעשיים.

 

הערכה עצמית – קווים לדמותה

הערכה עצמית היא מושג שמתייחס להערכה הכללית של הפרט את ערכו או שוויו. זה יכול להיחשב כמעין מדד למידה בה אדם מעריך, מאשר, מקבל, מוקיר, או אוהב את עצמו. על פי מומחה ההערכה העצמית מוריס רוזנברג, הערכה עצמית היא פשוט היחס של האדם כלפי עצמו. הוא תיאר זאת כ"גישה חיובית או שלילית של הפרט כלפי העצמי שלו".

גורמים שונים אשר משפיעים על ההערכה העצמית שלנו כוללים:

 • גנטיקה
 • אישיות
 • ניסיון חיים
 • כלים ומיומנויות שפיתחנו
 • גיל
 • בריאות
 • מחשבות
 • נסיבות חברתיות
 • התגובות של אחרים
 • השוואת העצמי לאחרים

מן הראוי לציין בהקשר זה, כי ההערכה העצמית שלנו אינה קבועה, אלא יכולה להשתנות בנסיבות שונות, ומכאן שהיא ניתנת גם לשיפור באופן יזום. המשיכו ללמוד באופן קבוע קורסים, כמו קורס לניהול זמן, קורס NLP, קורס קבלת החלטות, קורס מנהיגות ועוד.

 

איך נוצרת ההערכה העצמית שלנו?

חוויות הילדות שלנו מעצבות את ההערכה העצמית שמלווה אותנו כבני אדם גם בבגרותנו. כדי שאדם יפתח הערכה עצמית חיובית, יש להתייחס אליו באהבה, בכבוד ובטוב לב גם משחר ילדותו. אם מטפלים בילד בצורה חסרת רגישות, מקניטים אותו יתר על המידה או גורמים לו להרגיש פחות ראוי מאנשים אחרים, ההערכה העצמית של אותו ילד יכולה לסבול מנזק לטווח ארוך, שישפיע עליו גם לשארית חייו הבוגרים. זאת מאחר וילדים נותנים חשיבות רבה לאופן שבו אחרים תופסים אותם, במיוחד בשנות העשרה לחייהם.

הינה מספר טיפים קצרים לשיפור הערכה עצמית:

 1. תרגלו מיינדפולנס – תרגול של מספר דקות ביום, יכול לסייע לנו לקבל את המחשבות, התחושות והרגשות שלנו, וכך באופן ישיר והקיף להשפיע על הערכה העצמית שלנו.
 2. דברו עם איש מקצוע – הסתייעו בפסיכולוג, מאמן או מטפל, על מנת לחלוק את התחושות שלכם. ניתן להעזר גם בקורסים מקצועיים, כמו קורס NLP. אם אתם מתל אביב, הינה קישור שיכול לעזור כאן.
 3. צברו ניסיון בתחום שלכם – בין אם בתחביב ובין אם במקצוע, עשו צעדים קטנים והתמידו לאורך זמן. כאשר אנחנו מפתחים מיומנות בתחום כלשהו, ההערכה העצמית שלנו עשויה לעלות.

הערכה עצמית

אולי תאהבו גם את:

השכרת מנוף סל
מה היתרונות של מנוף סל?

בעולם הבנייה והתחזוקה, יעילות ובטיחות הם מעל לכל. שיטות מסורתיות מגיעות לרוב עם מגבלות, אך כניסתו של מנוף הסל חוללה מהפכה באופן שבו אנשי מקצוע

קרא עוד »