עבדתם ב-2 עבודות במקביל ולא הצהרתם? יכול להיות שמגיע לכם החזר מס

רשות המיסים חייבת לתושבי ישראל מיליארדי שקלים. אם אתם שכירים ויש לכם מספר מקורות הכנסה יתכן שמגיע לכם החזר מס. מאמר זה יסייע לכם לדרוש את מה שמגיע לכם

 

מס הכנסה חייב לכם כסף

תפקידה המרכזי של רשות המיסים הוא לגבות מיסים מתושבי המדינה לצורך מימון הקופה הציבורית. כל מי שעובד כשכיר, עצמאי, בעל חברה או עסק בגדלים שונים יודע שעם מס הכנסה לא כדאי להתעסק. אבל מדי שנה היא גובה גביית יתר של כמיליארד שקל ששייך לציבור הכללי הזכאי לקבלו בחזרה.

על פי דוח של מבקר המדינה שפורסם בסוף 2021, רשות המיסים חייבת סכום כולל של כ-3.6 מיליארד ₪, מתוכם היא חייבת מאות מיליוני שקלים שניגבו משכירים העובדים בשתי עבודות במקביל. כל מה שעליהם לעשות כדי לקבל את הכסף חזרה זה לדרוש החזר מס עכשיו.

 

חישוב שנתי – גבייה חודשית

שיטת גביית המיסים מעובדים שכירים היא פשוטה, כי גופים בירוקרטים ענקיים לא אוהבים להסתבך. גביית המס החודשית מתבצעת על פי חישוב שנתי של רמת השכר המשוערת. כלומר, אם רשות המיסים משערת ששכיר מסוים ישתכר כ-100 אלף ₪ בשנת מס, הוא יגבה מס חודשי על פי סכום שנתי זה.

החישוב השנתי של רשות המיסים מתבסס, בין השאר, על טופס 101 ("כרטיס עובד ובקשה להקלה ולתיאום מס על-ידי המעביד") אותו כל שכיר ופנסיונר צריכים למלא, כדי שרשות המיסים תשכלל בחישוב השנתי שלה את הטבות המס והזיכויים הרלבנטיים.

 

אם לא תיאמתם – שילמתם

טופס 101 מאפשר לשכיר לעדכן אם יש לו מקורות הכנסה נוספים. יש למלא אותו זמן קצר לאחר תחילת עבודה חדשה או לאחר שינויים אחרים כמו גירושים, נישואים, לידת ילד, סיום לימודים אקדמאיים, שינוי מגורים וכו'. במקרה של עדכון מקור הכנסה נוסף, הטופס מאפשר ביצוע תיאום מס.

ללא עדכון זה, מס הכנסה גובה את המס המקסימלי משתי מקורות ההכנסה. מקור הכנסה נוסף אינו מתייחס רק לעבודה נוספת אלא גם למלגות, מענקים עקב פרישה או קצבה. אך החיים מורכבים יותר מטופס 101 ולכן יתכנו מצבים בהם רשויות המס אינן מעודכנות וכך נוצרת עילה לדרישת החזר מס עכשיו.

 

מי שלא ביקש – לא יקבל

אז מגיע לכם כסף. לשם שינוי, רשות המיסים חייבת לכם כסף ולא להיפך. אתם תוהים איך יתכן שבמאה ה-21 רשות המיסים לא מחזירה לכם את הכסף ביוזמתה? או לכל הפחות מיידעת אתכם שאתם זכאים להחזר.

מבקר המדינה מתח ביקורת על רשות המיסים בנושא זה אך עד שהיא תתעשת, אתם יכולים להגיש בקשה לדרוש החזר מס עכשיו. ההליך עצמו אינו מסובך וניתן לעשות אותו מהבית.

 

מקצוענים לעזרתכם

אופציה נוספת לגבות מהמדינה החזר מס עכשיו היא להסתייע בחברות המתמחות בהתנהלות מול רשות המיסים בסוגיות שכאלה, תמורת תשלום. אם אין לכם סבלנות או את היכולת לפנות בעצמכם לרשות המיסים, הסיוע מצד גופים אלה מתבקש.

החזר מס עכשיו

אולי תאהבו גם את:

מַס
מהי פריסת מס שבח?

בתחום המיסוי, מס רווחי הון הוא מרכיב חיוני הממלא תפקיד משמעותי בהתחייבויות הכספיות של הפרט. פריסת מס רווחי הון מתייחסת לחלוקת התחייבויות המס על פני

קרא עוד »
דיור ציבורי
דיור ציבורי בישראל

במדינת ישראל, שהיא מדינת רווחה, ישנו דיור ציבורי שנבנה בעיקר לפני שנים ואשר בתחילת הדרך היווה פתרון מצוין לכל העולים החדשים. עם השנים, כאשר העליות

קרא עוד »